

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 18.3 mm |
| Width | 8.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 2.4 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze, Gold, Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Number of Contacts | 7 |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
| Housing Color | Black |
Stock: 207
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41914
Ext.Price$0.41914
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41914 | $0.41914 |
| 10 | $0.35665 | $3.56650 |
| 25 | $0.33782 | $8.44550 |
| 50 | $0.31998 | $15.99900 |
| 100 | $0.30308 | $30.30800 |
| 300 | $0.28631 | $85.89300 |
| 500 | $0.27047 | $135.23500 |
| 1000 | $0.25756 | $257.56000 |
| 3000 | $0.24334 | $730.02000 |
| 5000 | $0.22991 | $1149.55000 |
| 10000 | $0.22287 | $2228.70000 |
